sobota, 31 października 2015

Śledzie w oleju rydzowym

Kochani, dziś przepis na śledzie - tradycyjne śledzie z olejem rydzowym.
Jeśli lubicie śledzie i smak oleju rydzowego, to co ja będę zachwalać.. Spróbujcie ! ;)Olej rydzowy firmy SemCo jest olejem tłoczonym na zimno. Jego smak określa się jakoś cebulowy, z nutą gorczycy lub korzenny. Nie można stosować go do smażenia, ponieważ wysoka temperatura zniszczy wszystkie dobrodziejstwa, które w nim znajdziemy.
Lnianka,lennica to jedne z nielicznych określeń na ziarno rydzu, które jest najstarsze z uprawianych w Polsce roślin oleistych. Olej z lnianki odszedł na dalszy plan, gdyż zastąpił go rzepak.
Olej rydzowy posiada w sobie około 90%  nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej z lnianki posiada kwas omega-3 jak i omega-6.
Regularne spożywanie owego oleju może zapobiec problemom z pamięcią i koncentracją.
Stosowanie oleju rydzowego codziennie pokrywa dzienne zapotrzebowanie w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i przyczynia się do spadku poziomu "złego" cholesterolu. Olej posiada w sobie również witaminę E, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, chroni przed tworzeniem się zakrzepów.


Składniki :
8 płatów śledziowych "Matjasów"
3 spore cebule
pół słoika ogórków kiszonych
około 1/3 szkl soku z ogórków
250 ml oleju rydzowego SemCo
pieprz

Przygotowanie :

Płaty śledziowe wymoczyć przez  około 1 godzinę. śledzie odsączyć z wody i pokroić na paski około 2-3 cm. Umieścić w misce, ogórki pokroić w plasterki, cebulę w krążki. dodać sok z ogórków, olej rydzowy- wszystko wymieszać dodać pieprz i w razie potrzeby sól. Dokładnie wymieszać. Śledzie przechowywać w lodówce najlepiej w słoju.

1 komentarz: